Питка с леща и праз – З БП 6 БВ 6 БМ
Необходими продукти:
3 БП – 2 цели яйца и два белтъка
5 БВ – 200 г сварена леща (става и от консерва)
1 БВ – 100 г праз
6 БМ – 2 ч.л зехтин
1 БМ – 3 г сусам или смляно ленено семе за поръсване
1 ч.л бакпулвер и 1 ч.л хуск (по желание)
Самардала, черен пипер, сол на вкус и щипка чубрица
hranaibalans.com
Начин на приготвяне:
Почиставме и измиваме праза. Нарязваме го на дребно и го слагаме в тиган с малко вода и зехтина да се задуши и омекне. Преди да го махнем от котлона го посоляваме и поръсваме с черен пипер.
В купа изсипваме лещата (добре отцедена) и към нея прибавяме предварително разбитите яйца и белтъци. Накрая слагаме бакпулвера, хуска и подправките. Прехвърляме сместа в малка тава, застлана с хартия за печене и разстиламе равномерно и поръсваме със сусам или натрошено ленено семе. Печем в предварително загрята фурна на 200 градуса до готовност.
След като се изпече питката и изстине леко я разрязваме на 6 равни парчета, като във всяко парче ще имаме по 0.5 БП 1 БВ 1 БМ .
Към всяко парче може да комбинираме с по 28 г котидж лайт (0.5 БП), което е перфектната комбинация с тази питка.
балансирана.
СЪВЕТ: Може да добавите З БП – 105 г нискомаслено сирене в сместа и по този начин питката с праз и леща ще бъде напълно балансирана.
Знаете ли, че: Лещата има висока хранителна стойност, от която всеки може да се възползва, а и да прибави нещо здравословно към диетата си. Тя е ценен компонент към всяко хранене.
Яжте леща и ще получите много ползи за здравето си, включително:
1. Без Холестерол – Лещата помогна за намаляване на холестерола в кръвта, тъй като тя съдържа високи нива на разтворими фибри
Понижаването на нивата на холестерола намалява риска от сърдечни заболявания /инсулт/, като поддържа артериите чисти.
2. Сърдечно здраве – Изследвания са показали, че яденето на храни с високо съдържание фибри като лещата намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Леща също са чудесен източник на фолиева киселина и магнезий, които са големи фактори за здравето на сърцето. Фолиева киселина понижава нивата на хомоцистеин, сериозен рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. Магнезия подобрява кръвния поток, кислород и хранителни вещества в тялото. Ниските нива на магнезий са пряко свързани с болест на сърцето така че яде леща ще пазят сърцето си щастлив!
3. Здраве на храносмилателната система – Неразтворими диетични фибри намерени в леща помага за предотвратяване на запек и други храносмилателни заболявания като синдром на раздразнените черва и дивертикулоза.
храносмилането и стабилизиращи нива на кръвната захар. Това може да бъде особено полезно за тези с диабет, инсулинова резистентност или хипогликемия.
4. Стабилизира кръвната захар – Като допълнение към многото предимства на фибри, разтворими фибри капани въглехидрати, забавя храносмилането и стабилизиращи нива на кръвната захар. Това може да бъде особено полезно за тези с диабет, инсулинова резистентност или хипогликемия.
5. Увеличава енергията — Лещата увеличават стабилно, бавно изгаряне на енергия поради своята фибри и сложни въглехидрати. Лещата също е добър източник на желязо, което пренася кислород в цялото тяло и е от ключово значение за производството на енергия и метаболизма.
6. Отслабване – Въпреки, че леща включват всички тези полезни хранителни вещества като фибри, протеини, минерали и витамини, те всички са с ниско съдържание на калории и не съдържа почти никакви мазнини.
Една чаша варена леща съдържа само около 230 калории, но все пак ви кара да се чувствате сити и доволни.
Гответе със страст и баланс!
Още чудесни рецепти с леща може да видите тук-линк:
Кюфтета от червена леща