Празничен десерт с история от Анталия – 6 БПВМ
Необходими продукти :
За блата:
1 БП – 2 белтъка
4 БВ – 76 г смлени овесени трици
2 с.л еритритол или стевия
За оранжевия пласт :
2 БВ – 280 г сурова тиква цигулка
6 БМ – 6 сурови ореха
1-2 с.л еритритол или стевия
Ванилия, канела, лимонова кора
hranaibalans.com
За белия крем:
0.5 БП – 5 г желатин
4.5 БП – 293 г скир
3 БМ – 9 г ленено семе или маково семе
2 ч.л еритритол и стевия микс
За топинга:
3 БМ – 9 г лешников тахан или фъстъчено масло
1-2 с.л прясно мляко, ванилия
Начин на приготвяне:
Този десерт е вдъхновен от почивката ни за нова година в Анталия. Поднесоха ни го за десерт по време на празничната новогодишна вечер и останахме очаровани от вкуса му. Аз не съм фен на тиквата, но приготвена по този начин определено ме изненада и плени нейния вкус. Дори не се усеща вкуса й и противно на очакванията ни, най-доброто от цялото новогодишно меню беше този десерт с тиква. Още същата вечер реших, че когато се прибера в България след празниците, ще го балансирам в диета Зоната и ще го предтавя на моите последователи. Направих го на живо в страницата ми във Фейсбук линк – Храна и Баланс с Валентина .
Опитах се да се доближа максимално до вкуса на турския десерт. Със сигурност не е напълно същия, защото там беше с маскарпоне и захар, но определено това е неговия най-добър здравословен вариант. Дори начина, по който го сервирах е близък до оригиналния .
След като ви въведох в предисторията на този десерт, нека да се захващаме с приготвянето му.
Първата стъпка е да обелим и нарежем необходимото количество тиква. Нарязваме я на парчета, които сваряваме на пара. Аз слагам дървени клечки в малка тенджера, за да се получи нещо като скара. Отгоре подреждаме парчетата тиква, наливаме малко вода в тенджерата и затваряме с капак. Варим около 10-15 минути и наблюдаваме да не остане съда без вода.
През това време правим блата, за който е нужно да разбием белтъците на пяна. Към тях прибавяме смлените овесени трици и подсладителя на вкус. Ако обичате по-сладко сложете повече. Получената смес изсипваме върху малка тава, застлана с хартия за печене като растиламе равномерно с помощта на шпатула. Печем в предварително загрята фурна на 180 градуса до златисто.
Готовия блат оставяме да се охлади желателно върху решетка.
Подготвяме белия крем като за целта първо смесваме желатина с 2-3 с.л студена вода. Загряваме вода в кана или на котлона и слагаме желирания желатин да се разтвори на водна баня.
В купа слагаме скира, прибавяме смляно на едро лененото семе и еритритол/стевия. Разбъркваме хубаво и малко по-малко прибавяме желатина при непрекъснато бъркане.
Изстиналата тиква намачкваме с вилица и смесваме със смлени на едро орехи, подсладител (на вкус), ванилия, щипка канела и малко настъргана лимонова кора по желание. Разбъркваме хубаво и нанасяме равномерно получената тиквена смес върху блата. Върху нея слагаме белия крем, като се стремим да не смесваме оранжевия слой с белия, а да се отделят като отделни редове.
Получения десерт слагаме в хладилника за едно денонощие или няколко часа. След като престои разрязваме на 6 равни парчета, като поливаме върху всяко парче по малко от топинга. Декорираме в чиния намазана с малко домашно сладко и няколко парченца пресни плодове (киви, ягода, боровинка.) Пръчка канела и половин орехова ядка правят този десерт още по-красиво да стои в чинията ни. Не забравяйте, че се храним първо с очите!
СЪВЕТ: Ако замените тиквата с 200 г ябълка, която да опечете предварително, рецептата ще бъде изцяло в Зелена зона!
А тук може да видите още една вкусна рецептас тиква – линк :
Сладко руло от тиква с крем и ядки
Да ви е сладко!
Оставете коментар за рецептата дали ви е харесала:)))
Тук може да видите как приготвих на живо този прекрасен десерт – виде :
Празничен десерт с история от Анталия